Je kijkt in mijn archief. Ik log nu verder onder mijn eigen naam: Bas de Meijer. Navigatie oude site: ontwikkelaarfixeercontactsheetzelfportret Weten waar de foto gemaakt is? Klik op de straat/plaats onder de foto en zie het in Google Maps
De Fotografenfederatie, het Nederlands Fotomuseum en Photoq hebben de handen ineen geslagen om een nieuwe website te maken: Photostart. Waar Photoq zich vooral richt op nieuws, zal Photostart zich met name met tentoonstellingen bezighouden. Vanaf 1 november is de site officieel in de lucht.
Na vorig jaar voor het eerst in mijn leven naar een waddeneiland te zijn geweest, nam Jeroen mij nu mee naar Schiermonnikoog. Even uitwaaien nadat ik zaterdag bij Noorderlicht ben geweest. En uitwaaien heb ik zeker. Wat is het heerlijk om met zo'n harde wind langs de kust te lopen. Goed voor de spieren en goed voor de foto's. Vooral op het strand, waar ik ineens de behoefte kreeg om aan natuurfotografie te doen. Of eigenlijk, zandfotografie. Ben ik ondanks ik nooit in militaire dienst ben geweest, toch nog even een zandhaas geweest.
Langs de banen van Schiphol zijn altijd wel vliegtuigspotters te vinden. Vliegtuig fotograferen, nummers noteren en weer het volgende vliegtuig afwachten voor de verzameling. Jeffrey Milstein heeft wel een bijzondere manier om de vliegtuigen te fotograferen. Gewoon recht van onderen als ze in de lucht zijn. Het levert bijzondere portretfoto's op van vliegtuigen. Want je kunt ze rustig als portret beschouwen. Met een zakelijke precisie zijn de foto's gemaakt. Die zakelijkheid komt ook terug in ander werk. Zeker in de Cuba serie valt op hoe nauwkeurig hij het beeld maakt. Alles klopt. Dat levert gelukkig geen koele afstandelijke beelden op. Maar je gaat je wel afvragen wat je nu allemaal ziet en blijft zoeken in de foto naar aanknopingspunten. Heerlijk.
Na het boek Hassan en Hoessein brengt Martijn van de Griendt een tweede boek uit: Allemaal! In het boek zijn foto's te vinden van de wereld van het Nederlandse lied. Artiesten als Marianne Weber, Koos Alberts, Jan Smit en uiteraard Frans Bauer hebben zich zowel voor als achter de schermen laten fotograferen. Op 7 november wordt het boek feestelijk gepresenteerd.
Reclame is illusie verkopen, dat mag wel bekend zijn. De vrouwen op de reclamefoto's zijn soms mooier dan ze in werkelijkheid zijn. Goed voor de verkoop, maar er zijn genoeg mensen die daardoor een complex, in meer of mindere mate, van krijgen. Dove zet met haar campagnes daarom in om de echte schoonheid weer in ere te herstellen. Niet de illusie, maar accepteren wie je bent. Natuurlijk ook om hun verkoop op te krikken. Om te illustreren hoe nep een reclamefoto kan zijn, heeft Dove op een filmpje gemaakt. Te zien op Youtube. Je ziet in razend tempo een metamorfose van een gewoon meisje naar een geperfectioneerd persoon.
Ik had Marike Jager al eens eerder gefotografeerd en vanavond had ik besloten om dat dus niet te doen. Gewoon genieten van de muziek. Maar ik moet toegeven, ik ben een junk, een verslaafde, niet meer te redden. Want ik kon het niet laten om toch wat foto's te maken. Dan maar met de mobiel, maar het licht was vaak te mooi om het moment te laten liggen. En dat terwijl ik me dus echt voorgenomen had om het niet te doen (echt, echt waar). Niet te letten op mooie momenten en dergelijke. Tja, bloed kruipt waar het niet gaan kan. Of ik moet gewoon hoognodig in therapie :)
Omdat Foam nu al de 100.000ste bezoeker van dit jaar heeft ontvangen, opent het fotografiemuseum voor een week haar deuren helemaal gratis. Vanaf vandaag tot en met 1 november hoef je dus geen toegang te betalen om de exposities te beoeken. Leuk cadeautje. Het museum bestaat overigens binnenkort alweer 5 jaar. Tijd gaat hard.
Met My Fashion, wat je in de ruimste zin des woords mag vertalen, presenteerde Daisy Komen haar eindexamenwerk als modefotograaf. Geen gebruikelijke manier van presenteren. Ze laat in de video zien hoe foto's tot stand komen op een flitsende manier. Het geeft een beetje een idee hoe deze jonge fotograaf werkt naar het eindresultaat. En als ik de foto's in P-F zie, dan is het ook mooi werk, met goed gebruik van licht en emoties. En graag had ik willen zeggen dat ik op haar site ook mooie dingen heb gezien, maar helaas. Op de een of andere manier krijg ik niets te zien, alleen de melding dat ik voor Simple Viewer de laatste Flashversie moet downloaden, en ja dat heb ik al gedaan. Ligt waarschijnlijk aan de Mac (drie browsers geprobeerd en toen echt maar opgegeven)
De Amerikaanse fotograaf Damaso Reyes is bezig met een langdurig project in Europa. Zijn doel is om de veranderingen die Europa en de Europese bevolking vast te leggen die we doormaken met de alsmaar groeiende Europese Unie. Een goed idee, zeker ook omdat een niet Europeaan het doet. Er is ook al een hele boel vastgelegd door Reyes. Dat maakt het project ook wel interessant om naar te kijken. Over de uitwerking ben ik wat minder onder de indruk. Hij is op veel plekken, ziet veel, maar technisch is het zwart-wit werk niet echt hoogstaand vind ik. Er moet meer in de originelen zitten, dan dat hij er uit weet te halen. Waardoor de beelden ook meer gaan spreken. Het overige werk van Reyes is divers, met een in mijn ogen wisselende kwaliteit. Het meest ben ik nog te spreken over de social scene. Met wat originelere composities en lekker kleurgebruik.
Op Fotomatic was er een jonge fotograaf die fantastische naturfoto's maakte. Was, want vanmorgen is bekend geworden dat hij, Marius van der Sandt, op 20-jarige leeftijd is overleden na een ongeluk met het parapenten. Een droevig bericht zo op de maandag...
Vanavond wordt tijdens het HUP festival de eerste Moppa, MObile Phone Photography Award, uitgereikt. Er is een berg aan foto's op het huis-, tuin- en keukenniveau ingestuurd en daar zit best wel leuk werk bij. Trouw besteedt vanwege de Moppa een artikel aan de zogenaamde camfoons. Die dingen worden echt steeds beter en halen ondertussen de kwaliteit van een compactcamera. Ongelovelijk, maar waar. Nu moet je er ook mee kunnen werken en daarom heeft Peter de Ruiter het boek Fotograferen met je mobieltje geschreven. Daarnaast is hij organisator van twee andere evenementen: de Nationale Fotomobieltjesdag op 26 november en de eerste foto-expositie op een mobieltje op 1 december.
Ook Sony Ericsson heeft een fotoprijs voor mobieltjes: de World Best Pics. In Nederland wordt er samengewerkt met Spits, dat er niet voor schroomt om dit soort foto's ook in de krant te gebruiken. Zoals de hoofdredacteur ook bij het debat eerder deze week zei en het ook zegt in het artikel Een foto zegt meer dan 1000 sms-jes.
Als freelance fotojournalist is de kans erg klein dat ik in de Quote top zoveel kom. Die gaant namelijk over de rijken onder de Nederlanders, en tja... Ter ere van 20 jaar Quote is een lijst van de 250 rijksten uit de 17e eeuw opgesteld. De lijst is gepresenteerd met foto's van de huidige rijkste Nederlanders. In een setting uit de tijd van Rembrandt. En daar zette Quote de, bij monde van Jort Kelder, beste fotograaf van Nederland op: Erwin Olaf. Waarom hij de beste fotograaf is? Omdat een privé volgens hem € 25.000 kost. Feit is wel dat Olaf een meester in het licht is. En dan is het erg mooi om te zien hoe Erwin Olaf werkt. Al is het filmpje toch vooral gebral van Kelder.
Een zaal vol fotojournalisten en anders bij fotojournalistiek betrokken personen hadden zich verzameld in De Balie in Amsterdam om te discussiëren over de vraag Heeft de fotojournalistiek nog toekomst? Hoewel er al vaker over gepraat is, toch zeker een interessant vraagstuk. Zeker omdat de leider van de avond, Francisco van Jole, de vraag had omgezet naar "Welke toekomst heeft de fotojournalistiek". De wereld verandert immers steeds en de fotojournalist staat onder druk. Er waren goede gasten uitgenodigd en het beloofde een boeiende avond te worden. Het begon ook goed, met Juan Vrijdag die vertelde dat hij naast fotograferen ook gaat filmen. In het Midden-Oosten, waar hij als freelancer gaat vestigen ('gelukkig heb ik een vrouw die een vaste baan heeft'). Maar eigenlijk bleef het daar wel bij. De Volkskrant werden wat veren in de reet gestoken ('de enige krant die nog fotografen uit Amsterdam naar Groningen stuurt') en de rest van de avond werd er eigenlijk weinig boeiends gezegd. Ok, de Spits betaalt de amateurs niet en ANP betaalt maar weinig ('als wij de prijs niet zo laag houden, dan zijn er wel andere groepen die minder voor een foto vragen'). Dit laatste als antwoord op de vraag waarom, als zoals er werd beweerd de vraag naar foto's erg hoog is, de prijs zo onder druk staat. Nergens was er nu eens een goede discussie, geen scherpe tegenstelling. Als er al tegenstellingen waren, dan werden die al snel bijgelegd. Het enige wat er uit kwam als antwoord op de vraagstelling, was dat fotografen 'flexibel van geest' moeten zijn en er meer verlangd gaat worden dat naast fotograferen ook video moet worden gemaakt (en dat geldt dan ook voor de schrijvende pers). Oud nieuws dus eigenlijk.
Het meest scherp was uiteindelijk Hans Aarsman die tussen de bedrijven door zijn verhaal deed. Hij haalde onder meer aan dat Kadir van Lohuizen bij het debat bij World Press Photo vertelde dat hij maanden aan een project mocht werken, met film, in zwart-wit en dat de hele zaal klapte. De repliek van Aarsman: 'dat is toch van vijftig jaar geleden?'
Allez, het was wel gezellig om weer met de nodige collega's te babbelen. Is zo'n avond toch nog ergens goed voor.
3 belichtingen
Fotografen gaan filmen, designers fotograferen en zo lopen meer en meer disciplines steeds meer in elkaar over. Voor Apple een goede reden om eem seminar te houden waar aandacht wordt besteed aan drie creatieve uitingen: fotografie, film en muziek, onder de noemer Fofilmusigner. Ik zie alleen de designer niet terug. De workshops zijn op 12 december in Expo XXI te Amsterdam.
1 belichting
Uiteraard mooper ook ik wel eens over mijn werk. Dat dingen anders moeten, dat ik me afvraag waar ik aan begonnen ben en dat het soms ook echt wel een klotevak is. Maar over het algemeen ben ik bijzonder tevreden. En dan zijn er van die momenten dat ik er echt van geniet. Als ik bijvoorbeeld fietsers mag fotograferen voor een leuke opdrachtgever. Eerst wat intern gemopper van me omdat het allemaal weer op het laatste moment moest en dat het dan ook maar goed moet zijn, terwijl ik niet veel kan regisseren een tegelijk verguld zijn met zo'n opdracht. Eenmaal bezig geniet ik met volle teugen. Ok, vroeg op, maar dat is ook wel lekker. En dus liep ik vanmorgen en gisterochtend door die geweldige stad met prachtig weer te doen wat ik geweldig vind: fietsers fotograferen. Geluk zit in kleine dingen :)
4 belichtingen
Op 31 oktober is er in de Verkadefabriek in Den Bosch een debat over beeld en werkelijkheid. Het debat wordt georganiseerd door Stichting Mediadebat in samenwerking met het Brabants Dagblad. Fotograaf Cor de Kock, redacteur Tjeu van Ras en coördinator communicatie Margot Venner gaan onder leiding van Thijs van Son in discussie. Het gaat niet eens zozeer over Photoshop, maar over manipulatie via communicatieadviseurs en de voorliefde van de media voor het cliché en de gevolgen daarvan voor het beeld.
Het debat begint om 20:00, aanmelden is gewenst
1 belichting
In een artikel over werken na een opleiding aan een kunstacademie, vertelt Hellen van Meene hoe het haar is vergaan. En wat de mogelijkheden zijn. Daarin zegt ze ondermeer "Het heeft allemaal te maken met geluk, doorzettingsvermogen, ambitie en talent." Daar kan ik me wel in vinden. En dat zij zichzelf tot de top van de Nederandse fotografen rekent eigenlijk ook wel.
Op een wandelingetje door Utrecht heen, wachtend op de was tot die klaar was, zag ik voor een raam een bijzondere portretfoto hangen. Een kind met een masker en een zwaard. En dan geen vrolijk blik, maar bijna onheilspellend. Ik bleef gewoon kijken. Het bleek een foto van Puur Portret, een alias van Jan Pieter van de Heuvel, te zijn. Hij maakt eigenlijk alleen maar portretten. Gewoon recht voor zijn raap, zo lijkt het. En toch ook weer niet.
0 belichtingen
Filmpje over de doodzonde (Quicktime 7 vereist) staat bij "Lees verder". Jullie mogen raden welke doodzonde een rol speelt in het filmpje. Nee, er is niets mee te winnen. Nog niet eens een 10x15cm afdruk ;). En ik, ik geef het stokje ondertussen door aan Yme. Veel succes.
Samen met vijf Belgische en vier Nederlandse loggers kreeg ik de beschikking over een telefoontje. Nou ja, telefoontje. Het is eerder een fototoestel, videocamera en computer waarmee je en passant ook nog kunt bellen. Of wij wel een filmpje over een van de doodzondes wilden maken en ons commentaar op schrift wilde zetten. Het eerste volgt hopelijk vanavond nog, mijn beoordeling staat hieronder.