rood petje

Je kijkt in mijn archief. Ik log nu verder onder mijn eigen naam: Bas de Meijer
.
Navigatie oude site:
ontwikkelaar fixeer contactsheet zelfportret

This content is geotagged Weten waar de foto gemaakt is? Klik op de straat/plaats onder de foto en zie het in Google Maps

petje De president fotograferen
31-01-2009 21:24
Door: Bas

Een pool van fotojournalisten mocht even foto's maken van de Amerikaanse president Obama. Neem 'even' letterlijk, veel tijd voor het maken van een foto was er niet. Stephen Crowley, fotojournalist voor de New York Times, mocht ook mee en maakte een filmpje van de fotoshoot. Het filmpje duurt ongeveer een minuut, het fotograferen nog geen halve minuut.

Trefwoorden: , , ,
0 belichtingen


petje Het uur U (275)
31-01-2009 15:54
Door: Bas

Het uur U (275)
geotaggedServetstraat Utrecht, 13:32

Trefwoorden: , , ,
0 belichtingen


petje Zoontje (16)
31-01-2009 15:28
Door: Bas

Zoontje (16)
Utrecht, 11:08

Trefwoorden: , ,
2 belichtingen


petje Beroepscode beeldbewerking voor fotojournalisten?
29-01-2009 21:13
Door: Bas

De storm na de ontdekte fotomanipulaties van Jean-Pierre Jans en Sjoerd Hilckmann is nog niet geluwd. Er is veel discussie of wat nu wel en wat nu niet mag. Dat merkte ik ook tijdens mijn gesprekken met Mark Kohn en Reyer Boxem. Dat onderdelen toevoegen of weghalen uit een journalistieke foto niet goed te keuren is, daar is men het wel eens. Maar wat nu met de overdreven opgevoerde contrasten in een foto? Mag dat wel, of niet? Ik ben zeker niet de enige die na aan het denken is wat de grenzen nu zijn. En waar hij zich nu bevindt. Ben ik over de rand bezig, of niet? In De Journalist wordt het thema ook weer aangeboord. Uiteraard komt Eduard de Kam van het NIDF er uitgebreid aan het woord. Niet alleen geeft hij een paar richtlijnen waaraan je een mogelijke manipulatie kunt herkennen, hij pleit ook voor een beroepscode voor fotojournalisten. Daarin zou dan moeten staan dat beeldbewerking vooraf (de keuze van je objectief en standpunt) is toegestaan en alles wat achteraf gebeurd niet toegestaan is. Dus ook geen doordrukken of tegenhouden. Fotojournalisten moeten volgens de code ook in RAW werken, zodat er eventueel een bewijs is dat er niets uit de foto is verwijderd of is toegevoegd. Een beroepscode lijkt mij op zich geen slecht idee. Alleen zie ik de grens niet zo strak als De Kam. Ik vind dat doordrukken, aanpassen van contrasten en kleur tot de toegestane bewerkingen vallen. De foto die Reyer Boxem gisteren maakte in Ter Apel werd duidelijk beter van de bewerkingen, die allemaal binnen mijn grenzen vallen. Ik zou zelf de foto niet zo hebben bewerkt, maar dat is een ander verhaal. Door de bewerkingen kun je ook een stempel drukken als fotograaf. Dat is ook in de fotojournalistiek zeker niet slecht. Als we alleen foto's rechtstreeks uit de camera zouden kunnen gebruiken, dan wordt het wel allemaal saai. Maar ik moet toegeven dat het geen duidelijke grens is, er is een grijs gebied. Dat blijft en het RAW bestand kan dan eventueel als hulp dienen. Al is het maf dat je vooraf al moet kunnen bewijzen dat je iets niet gedaan hebt. Eduard de Kam doet ook een beroep op de sociale controle van de beroepsgroep. Als je een foto ziet, waarvan je weet dat het niet kan kloppen omdat je daar zelf ook was, dan moet je aan de bel trekken vindt hij. Edwin Smulders heeft dat ooit gedaan bij een foto van Pim Ras. Dat Eduard de Kam zo stellig is, heeft voor een groot deel te maken met zijn liefde voor het vak. In De Journalist zegt hij " Ik wil weer onbevangen naar foto’s kunnen kijken, met plezier en zonder wantrouwen". En dat lukt hem tegenwoordig steeds moeilijker. Mij overigens ook, maar stel me nog graag naïef op als het even kan.

Naar aanleiding van alle discussies houden Het Parool en De Journalist een discussieavond op 23 februari in het Parooltheater aan de Sint Pieterspoortsteeg 33 in Amsterdam. Het debat begint om 21:00 en toegang kost € 7,50.

Trefwoorden: , , , , , , , ,
6 belichtingen


petje Hollandse Hoogte wint hoger beroep
29-01-2009 14:02
Door: Bas

Hollandse Hoogte is in de zaak rond een foto waarop een vrouw achter een kinderwagen aan jogt wederom in het gelijk gesteld. Eerder won het fotoagentschap al het kort geding dat de vrouw had aangespannen, waarin ze aanspraak maakte op haar portretrecht. Nadat ze dat had verloren ging ze in hoger beroep. Ook daar kreeg ze geen gelijk. Het Hof stelt dat de inbreuk op het recht van de vrouw op eerbiediging van haar persoonlijke levenssfeer niet opweegt tegen het belang op informatievoorziening, zo staat in het persbericht van Hollandse Hoogte. Het is bovendien een neutrale foto, zegt het Hof.
Hollandse Hoogte is uiteraard blij met de uitspraak. Volgens Louis Zaal blijft de openbare ruimte zo toegankelijk voor iedere fotograaf: "Stel je voor dat iedere foto met iemand die geen toestemming heeft gegeven voor publicatie, niet meer openbaar gemaakt zou kunnen worden." Wel moeten fotografen zich volgens Zaal bewust zijn wat de impact van een publicatie kan zijn.
De foto is overigens wel uit de database van Hollandse Hoogte gehaald, uit begrip voor de argumenten van de vrouw.

Trefwoorden: , , , ,
0 belichtingen


petje Op pad met Reyer Boxem
29-01-2009 13:28
Door: Bas

Reyer Boxem
geotaggedBoslaan Ter Apel, 28-01-2009 16:28

Gisteren had ik weer een gesprek voor P/f met een fotograaf, ditmaal Reyer Boxem. Ook over zijn manier van werken als portretfotograaf. Wat ik bedacht had als even een interview en samen een foto maken, werd uiteindelijk een volle dag op pad met Reyer. Een leerzame dag. Reyer maakt net als ik vaak journalistieke portretten op locatie. Snel reagerend en veel improviseren. En veel reizen: van Groningen naar Warffum en Ter Apel en dan weer terug naar zijn huis om alles af te werken. Het is interessant om te zien hoe een andere fotograaf werkt, van het reizen naar een klus, het fotograferen tot en met het afwerken. We hebben een duidelijk andere manier van afwerken, zoveel fotografen, zoveel manieren zal ik maar denken. Per opdracht stuurt Reyer gewoon één foto naar de krant en dat is het dan. Knap, kom ik aan met mijn vaak uitgebreide selectie. Ik heb wel het een en ander opgestoken en net als bij Mark Kohn weer nieuwe inspiratie opgedaan. Het was een lange dag en een lange reis, maar het meer dan waard.
(Overigens het resultaat van de foto boven is te zien in Trouw)

Trefwoorden: , , ,
5 belichtingen


petje De keuze voor een foto
27-01-2009 09:45
Door: Bas

bij NOS.nl stonden ze voor een moeilijke keuze. Welke foto zouden ze plaatsen bij een artikel over de moord in Dendermonde? De redactie koos bewust niet voor een foto waarop een technisch rechercheur te zien is die een doorbloede lap in een tas stopt. Te schokkend zegt eindredacteur Lambert Teuwissen. Om er dan gelijk aan toe te voegen dat hij zo'n foto misschien wel had gebruikt als het ging om een aanslag in Irak, maar nu niet omdat het te dichtbij is. Eigenlijk is dat wel een opmerkelijke afweging.

Trefwoorden: , ,
3 belichtingen


petje Mark Kohn
26-01-2009 21:51
Door: Bas

Mark Kohn
Diemen, 14:03

Voor P/f was ik vandaag bij Mark Kohn op bezoek. Een uitstekend portretfotograaf. Dat zag ik al de foto's op zijn site. Het blijkt ook een erg bevlogen fotograaf te zijn. Langer dan gepland hebben we over fotografie gepraat. Het is dat hij zijn kinderen van school moest halen (en ik door naar Haarlem moest), anders hadden we waarschijnlijk nu nog gebabbeld. Het interview ging vooral over de camera's die hij zelf heeft gebouwd (uit onderdelen van andere camera's en wat eigen onderdelen), maar er is ook gefotografeerd. Boeiend om hem aan het werk te zien. Weer een hoop geleerd, inspiratie en motivatie opgedaan. Dat doe ik graag nog een keer!

Trefwoorden: , , ,
1 belichting


petje Het uur U (274)
26-01-2009 08:15
Door: Bas

Het uur U (274)
geotaggedTrans Utrecht, 25-01-2009 13:01

Trefwoorden: , , ,
0 belichtingen


petje Zoontje (15)
26-01-2009 08:04
Door: Bas

Zoontje (15)
geotaggedMaliesingel Utrecht, 25-01-2009 12:55

Trefwoorden: , , , ,
0 belichtingen


petje 100 meter foto
25-01-2009 22:05
Door: Bas

Simon Høgsberg fotografeerde 20 dagen op een brug en combineerde de foto's tot een lengte van 100 meter en noemt het werk "We're All Gonna Die - 100 meters of existence". Dat is nog eens een panorama.

Trefwoorden: , , ,
3 belichtingen


petje Utrecht viert 300.000e inwoner
24-01-2009 15:55
Door: Bas

Utrecht viert 300.000e inwoner
geotaggedKorte Minrebroederstraat Utrecht, 10:47

Utrecht viert 300.000e inwoner
geotaggedKorte Minrebroederstraat Utrecht, 10:50

Utrecht viert 300.000e inwoner
geotaggedKorte Minrebroederstraat Utrecht, 10:57

Utrecht viert 300.000e inwoner
geotaggedKorte Minrebroederstraat Utrecht, 11:03

Utrecht viert 300.000e inwoner
geotaggedKorte Minrebroederstraat Utrecht, 11:04

Utrecht viert 300.000e inwoner
geotaggedKorte Minrebroederstraat Utrecht, 11:11

Trefwoorden: , , ,
2 belichtingen


petje Agent hindert fotojournalist
24-01-2009 11:46
Door: Bas

Donderdagavond heeft fotojournalist Menno Bausch een aanvaring gehad met de politie toen hij samen met Aneo Koning een ongeval fotografeerde in Woudenberg. De ambulancemedewerkers hadden last van de flitsen en vroegen de agenten of ze wilden vragen of de twee niet wilden flitsen. Een agent sommeerde daarop de fotografen om achter de afzettingen te gaan staan. Beide fotografen zijn in het bezit van een politieperskaart. Toen Bausch in discussie wilde gaan met de agent, werd hij bij zijn keel gegrepen. Tijdens de worsteling viel de camera van Bausch, die beschadigd raakte. Bausch heeft nu een aangifte gedaan en wil een schadevergoeding. De politie heeft toegegeven fout te hebben gezeten en kijkt nu hoe ze de zaak goed kunnen afhandelen.

Trefwoorden: , , ,
5 belichtingen


petje Fotojournalisten niet welkom bij opnieuw afleggen eed
23-01-2009 13:12
Door: Bas

Door een fout van de opperrechter moest Barack Obama voor de zekerheid opnieuw de eed afleggen. Een vrij uniek moment, dat werd bijgewoond door vier journalisten. Fotojournalisten waar niet welkom. Alleen Pete Souza, fotograaf van het Witte Huis, mocht het moment vastleggen. Het beeld zou worden verspreid via de persbureau's. De grote persbureau's Assiocated Press en Reuters weigerden de foto te verspreiden, omdat er geen andere fotograaf aanwezig mocht zijn. Volgens AP was het een te belangrijk moment: "If it’s important enough to redo, it’s important enough to have TV and still cameras there."
Twee jaar geleden werden ook geen fotografen toegelaten bij een speech van Bush over de oorlog in Irak. Ook toen weigerden de grote persbureau's de foto's van de officiële fotograaf van het Witte Huis te verspreiden.

Trefwoorden: , , , ,
1 belichting


petje Waarom Photoshoppen
23-01-2009 12:44
Door: Bas

Waarom kunnen fotografen niet van Photoshop afblijven? Dat vraag ik me steeds vaker af, ook nu weer na de gemanipuleerde foto van Hilckmann. Photoshop is een mooi stuk gereedschap, maar het is geen must om te gebruiken. De verleidingen zijn groot, dat geef ik toe. Het is zoveel makkelijker dan in de doka om te rommelen met je beeld. Kunnen is echter niet gelijk aan moeten. Zeker bij foto's waar je een waarheid wilt weergeven, een mooi moment, of iets nieuwswaardigs, gaat het toch meer om wat je hebt vastgelegd dan om een super esthetisch plaatje. En dan zit er maar wat geks in het beeld, dat is dan zo. Vind je het niet mooi, dan gebruik je de foto niet. In de doka drukte ik standaard mijn negatiefrand mee, om te laten zien dat dit het hele negatief was. Niets geen uitsnede. Dat was ook een stuk luiheid geef ik toe. Er waren zeker foto's die sterker zouden zijn bij een uitsnede. Maar mijn stelling was: dit heb ik gefotografeerd. Bij de opname probeerde ik zoveel mogelijk alles goed te doen. Het scheelde tijd in de doka, nog afgezien van het feit dat ik helemaal niet behendig was in het retoucheren. Bij digitaal is het eigenlijk nog steeds zo. Ik snij zelden mijn foto's aan, en besteed zoveel mogelijk aandacht aan het fotograferen zelf. Daar zit de uitdaging en het vakmanschap. Kijken, loeren, weten wat je doet en dan je moment vastleggen. Dat is de sport.
Eén minuut per foto, langer mag het verwerken van een foto in de computer niet duren, zo luidt het motto van het NIDF. Een motto waar ik me helemaal in kan vinden. Het is zoveel makkelijker en eenvoudiger om tijdens het fotograferen al je keuzes te maken en het daarbij te laten. Hoef je niet lang achter een beeldscherm te turen, waardoor je ook niet zo verleid wordt om maar wat te rommelen met je beeld omdat het kan. En het scheelt veel tijd, die je weer kunt besteden aan lekker fotograferen. Of een goed fotoboek kijken!

Trefwoorden: , ,
6 belichtingen


petje Defensiefotograaf manipuleerde foto
23-01-2009 12:01
Door: Bas

De inzending en het nomineren van een serie van defensiefotograaf Soerd Hilckmann bij de Zilveren Camera 2007 stond al ter discussie. Nu blijkt ook nog dat Hilckmann een van de foto's uit de serie heeft gemanipuleerd. Op de foto is een rijdende terreinwagen met vier militairen te zien. De auto rijdt echter niet zelf, maar wordt voorgetrokken door een Bushmaster, waar vanuit Hilckmann de foto's maakte. Hilckmann heeft spijt van zijn manipulatie en dat hij het beeld heeft ingezonden. Volgens hem kon hij echter niet meer terug omdat de foto al een eigen leven was gaan leiden. Hilckmann heeft de foto gemanipuleerd puur vanwege de schoonheid, zo laat hij in Trouw weten: "Het ging mij puur om de schoonheid. Ik was op dat moment niet bezig met de nieuwswaarde van de foto." Die nieuwswaardigheid was een van de vele kritiekpunten op zijn inzending, de foto's van Hilckmann werd door de beroepsgroep niet gezien als journalistiek beeld. En terecht. De foto van de terreinwagen zou de enige foto zijn die gemanipuleerd is. Defensie heeft besloten om enkele richtlijnen op papier te zetten, waarin onder meer staat dat de foto's de werkelijkheid moeten weergeven. Volgens Hans Kouwenhoven kan de Zilveren Camera de prijs niet meer terugtrekken, maar er wordt wel een notitie gemaakt.

Trefwoorden: , , , ,
1 belichting


petje Obama van een afstand geschoten
21-01-2009 23:03
Door: Bas

Op de voorpagina van De Volkskrant vandaag prijkte de beste foto die ik tot nog toe gezien heb van de inauguratie van Barack Obama als de 44e president van de VS. Van heel dichtbij met een lekkere groothoek. Perfect in beeld. Ook de blikken van de familie, de jongste dochter op de verhoging, gewoon een boeiend beeld en uitstekend getimed. Let ook op de gaffertape! Het kon niet anders dan dat de foto van een afstand bediend is gemaakt. Tijdens de inauguratie was zo dichtbij geen fotograaf te zien immers. Het is een techniek die in Amerika volgens mij vaker wordt gebruikt dan in Nederland. Fotojournalisten van Reuters gebruikten het bijvoorbeeld tijdens de aanvaardingsspeach van Obama tijdens de Democratische Coventie afgelopen jaar. Het leverde een fraaie foto op. Bij de inauguratie kreeg fotojournalist Chuck Kennedy het voor elkaar om een camera bijna letterlijk vlak voor de voeten van Obama te plaatsen. Veilig beschermd in een koffer. En voor de zekerheid niet via WiFi getriggerd, maar met een draadje. Stel je inderdaad voor dat het WiFi signaal niet zou werken.

Trefwoorden: , , , , ,
4 belichtingen


petje De toekomst van de Zilveren Camera
19-01-2009 22:10
Door: Bas

In de zestig jaar dat de Zilveren Camera nu bestaat is er het nodige veranderd. De ontwikkelingen gaan de laatste jaren wel heel erg snel. Sneller dan de prijs het kan bijhouden lijkt wel. De jury staat geregeld voor dilemma's. Tijd om te onderzoeken hoe de wedstrijd moet inspelen op de veranderingen. Jurylid Bart Brouwers maakt alvast een voorzetje en vraagt aan zijn studenten journalistiek aan de Hogeschool Utrecht hoe zij tegen een aantal kwesties kijken. Ik ben weliswaar geen student, maar geef toch maar mijn antwoorden.
- wat te doen met digitale manipulatie van foto's?
Hier ben ik helder in, in journalistieke foto's moet je niet knoeien. Ik ben nog net niet zo streng in de leer als Eduard de Kam. Doordrukken/tegenhouden, contrast aanpassen, allemaal prima. Maar je doet het met hetgeen je vastgelegd hebt, dat is het moment dat je de ontspanknop hebt ingedrukt. Paaltje verkeerd, net iemand verkeerd in beeld, bal gemist? Jammer dan.
- wat te doen met bewegend beeld, nu steeds meer traditionele fotojournalisten zich daar ook actief mee bezig houden?
Een serie die puur uit film bestaat, hoort niet thuis bij de Zilveren Camera. Het is een prijs voor fotografie. Een combinatie van foto en video in een reportage is misschien wel weer interessant, omdat fotografie daar toch een belangrijke rol speelt. Een mooi voorbeeld is de serie van Maisie Crow over het Prader Willi Syndroom.
- wat te doen met andere "nieuwe" foto-vormen, zoals bijvoorbeeld slideshows met geluid?
Daar mag zeker meer mee gedaan worden. Fotografie is hier de basis, geluid is aanvulling. Bij de College Photographer of the Year, een zeer interessante wedstrijd voor studenten in Amerika, hebben ze een aparte categorie voor soundslides. Ik denk dat het voor de Zilveren Camera ook interessant is. Ik vermoed echter dat er in Nederland nog niet heel veel fotografen mee bezig zijn. En dat maakt een prijs hiervoor misschien nog wat voorbarig. Ik vind het in ieder geval een boeiende en mooie manier van reportage maken. Spreekt mij meer aan dan video, omdat het dichter bij fotografie ligt.
- wat te doen met fotografen die uitsluitend op internet actief zijn?
Niets mis mee, internet is ook een publicatievorm. Het traditioneel papier versus online denken is wel erg achterhaald.
- wat te doen met de prestaties van niet-professionele fotojournalisten?
Het is een feit dat niet-professionele fotografen steeds vaker foto's publiceren, gewoon omdat zij er eerder waren (denk aan de foto van de noodlanding in de Hudson rivier recentelijk). De oorspronkelijke doelstelling van de Zilveren Camera was de kwaliteit van het werk van de leden te verbeteren. Het is een prijs voor een beroepsgroep, net zoals bakkers wellicht een prijs hebben voor de beste appeltaart. Daar doet oma ook niet aan mee. En misschien is dat ook wel het beste. Niet dat niet-professionele fotografen niet goed zouden zijn (oma's appeltaart kan ook veel beter zijn dan die van de beste bakker). Het is nu een mooie manier om je te meten aan je collega's. Dan weet je waar je staat als fotograaf. Inderdaad, een onderonsje, maar wel goed als stimulans. Het is al een heel gedoe als een niet journalistiek werkend fotograaf meedoet. Daarnaast moet je als je niet-professionele fotografen gaat toelaten ook heel goed omschrijven wat het doel gaat worden en hoe je de inzendingen gaat regelen. Mag iedereen gewoon inzenden? Succes met jureren, je zult heel wat portretten van opa of kind tegenkomen, of een ongeval. Moet de foto gepubliceerd zijn in een journalistiek medium? Wat is een journalistiek medium dan? En ook nu zijn niet alle winnende foto's al gepubliceerd geweest.
Ik denk daarom dat het beter en verstandiger is om de wedstrijd alleen open te houden voor beroepsfotografen.
- hoe om te gaan met de neergang van gedrukte kranten, toch traditioneel het belangrijkste platform voor fotojournalisten?
Lijkt me niet van belang voor de Zilveren Camera. Het gaat om fotojournalistiek, niet om de beste krantenfoto. Internet is ook een medium.

Trefwoorden: , , ,
8 belichtingen


petje Fotografie in kranten te illustratief
19-01-2009 15:57
Door: Bas

Volgens Zilveren Camera jurylid Leo Erken is echte nieuwsfotografie in kranten een zeldzaamheid geworden. In het NRC zegt Erken dat de foto's van de Bijlmerramp de laatste keer is dat hij echte (Nederlandse) nieuwsfotografie in de krant heeft gezien. Ook Louis Zaal van Hollandse Hoogte is van mening dat de fotografie in de kranten eerder mooi of illustratief is, dan echt nieuws. Als je naar de genomineerde foto's bij de Zilveren Camera kijkt, dan lijkt die opvatting terecht. Echt heel spannend is het allemaal niet. Was dit het nieuws van 2008? Ook de winnaar van de Zilveren Camera 2008 is in dat opzicht verbijsterend. Was de knuffel van Van den Hoogeband aan Van der Weijden echt het moment waar we over 25 jaar nog aan zullen denken? Ik betwijfel het ten zeerste. Überhaupt zijn de genomineerden in de categorie sport apart. Dat is al een tijd zo overigens, waar is het sportmoment? Je ziet alleen maar emotie van na de wedstrijd. Maar misschien ben ik wel te conservatief. Dat terzijde.
Ook buiten de foto's van de Zilveren Camera is te zien dat foto's steeds meer illustratie worden, in plaats van zelf nieuws te vertellen. Dat Jean-Pierre Jans manipuleerde heeft waarschijnlijk ook te maken met de hang naar het esthetische beeld. Niets voor niets hoorde Jans tot de best verkopende fotografen van Hollandse Hoogte. Tegelijk wordt in kranten ook minder aandacht geschonken aan het harde nieuws. Het gaat vaker om abstractere zaken als de kredietcrisis of veranderingen en problemen in de zorg- of onderwijssector. Onderwerpen die zich ook moeilijk laten fotograferen. Bij de Zilveren Camera heeft alleen Joost van den Broek een goede serie over de crisis weten te maken en ook dat is niet eens echte nieuwsfotografie, maar meer achtergrond.
Volgens juryvoorzitter Bert Janssen heeft het gebrek aan echte nieuwswaarde bij de binnenlandse foto's te maken met de sterke regulering door persvoorlichters en bedrijven. "Je merkt dat in toenemende mate publieke plekken door belanghebbenden en bedrijven worden afgegrendeld," zegt hij in het NRC. Martijn Beekman is het er niet helemaal mee eens. "Het is te gemakkelijk om te zeggen dat persvoorlichters de fotografen in de weg zitten," aldus Beekman. Je moet meer geduld hebben zegt hij ook. En ook daar gaat het vaak mis, want tegenwoordig moet je de foto al bijna bij de redactie hebben voor je de foto al gemaakt hebt. En wie het eerst is, heeft de meeste kans op verkoop. Haastige spoed is zelden goed, lijkt ook hier te gelden. Bert Verhoeff wijt een deel van de achteruitgang in de nieuwsfotografie aan de studenten. Ze zouden eerder kiezen voor kunstfotografie of documentaire fotografie: "Vroeger waren er wel tien studenten die stage wilden lopen bij de Volkskrant, nu is het moeilijk één student naar een krantenredactie te krijgen." Wat stages weet ik het niet, maar ik heb het idee dat steeds meer nieuwsfotografen actief zijn. Niet dat ze allemaal even geweldig zijn overigens, er is wat bagger te vinden.
Bij buitenlands nieuws is het minder erg gesteld volgens Leo Erken, hij had wel vijftien series een prijs willen geven. Misschien komt dat wel omdat alles wat van ver komt lekkerder is. En het wellicht eerder nieuws lijkt.

Trefwoorden: , , , , , , ,
4 belichtingen


petje Het onmogelijke
19-01-2009 13:29
Door: Bas

Vroeger was alles goed en mooi. Toen hadden we geen pixels, geen digitale camera's en geen Photoshop. Nee, toen werkte we gewoon op film. Rustig wachten tot na het ontwikkelen of alles gelukt was. En had je een proef nodig, dan maakte je een Polaroid. In het ideale geval had je een Polaroid achterwand en anders moest je maar een beetje improviseren. Maar ja, met digitaal is Polaroid om zeep. Of toch niet?

Het merk Polaroid bestaat nog steeds en is met ZINK druk bezig met de PoGo, die nu ook als camera te verkrijgen is. Alleen bij de PoGo komt geen echte film ofzo te pas. Het heeft niet dat magische van de vroegere Polaroid. Niet die vreemde kleuren ook, wat een Polaroid een Polaroid maakt. Daarvoor heb je de film nodig en die fabrieken, waarvan er een in Enschede stond, zijn gesloten. Het Polaroid gevoel is echter nooit verdwenen. En of het nu uit weemoed is of niet, er wordt weer geprobeerd de bekende Polaroid nieuw leven in te blazen. Een (Nederlands) team is van plan de fabriek in Enschede weer nieuw leven in te blazen. Ze gaan niet gewoon de oude film produceren, maar een "nieuw product maken met nieuwe karakteristiek gemaakt van geoptimaliseerde componenten in een gestroomlijnde moderne fabriek". De oude Polaroid, of direct klaar film, bestaat al 40 jaar dezelfde twintig componenten. Een aantal zijn niet meer te krijgen en dat stelt het nieuwe bedrijf tot de nodige uitdagingen. Het team geeft zichzelf precies twaalf maanden om nieuwe en betere oplossingen te ontwikkelen voor een nieuwe direct klaar film die eind 2009 klaar moet zijn voor massaproductie. Het lijkt een onmogelijke taak. Het bedrijf dat de twaalf mannen hebben opgericht heet dan ook toepasselijk "Impossible B.V." De countdown is begonnen op hun site.

Met dank aan Jeroen

Trefwoorden: ,
1 belichting


petje Zilveren Camera 2008
18-01-2009 17:58
Door: Bas

Zilveren Camera 2008
© Robert Vos/ANP. Olympisch kampioen Maarten van der Weijden wordt, direct na zijn winst van de tien kilometer zwemmen in open water in Peking, opgevangen door ploeggenoot Pieter van den Hoogenband.

De Zilveren Camera van 2008 is gegaan naar ANP fotograaf Robert Vos met de foto waar Pieter van den Hoogeband Maarten van der Weijden feliciteert. Een opmerkelijke winnaar, uit een niet zo'n standaard categorie. De jury heeft de foto gekozen omdat het een foto is waar de mensen over 25 jaar nog zullen praten.
Fotojournalist van het Jaar is Joost van den Broek geworden. Hij won de oeuvreprijs ook al in 2006. De jury is erg tevreden over het werk van Van den Broek en noemt hem een bewogen allround vakman. Geprezen wordt Van den Broek om zijn serie over de kredietcrisis in Amerika, er was tussen de inzenders van de Zilveren Camera geen treffender beeld te vinden van de crisis. Ook zijn portret van Campert spreekt erg aan.
Kees van de Veen wordt gezien als het jonge talent en heeft daarom de Canon-prijs gekregen. De in 2007 van de Fotoacademie afgestudeerde Van de Veen werkt in de noordelijke provincies voor het Dagblad van het Noorden. De jury vindt het een verademing dat weer een fotograaf met Nederlandse onderwerpen wint. Vorig jaar beklaagde de jury zich nog over het feit dat fotografen te weinig in eigen land rondkeken. Tevreden is de jury over zijn ingetogen gebruik van kleuren, niet de fel opgepimpte kleuren.

Trefwoorden: , , , ,
1 belichting


petje Zoontje (14)
18-01-2009 12:23
Door: Bas

Zoontje (14)
Zevenaar, 17-01-2009 16:40

Trefwoorden: , ,
0 belichtingen


petje Goed dat er fotografen zijn
18-01-2009 10:14
Door: Bas

Dat vindt stripfiguur Sigmund in ieder geval.

Trefwoorden: ,
0 belichtingen


petje Naaktfoto Madonna onder de hamer
17-01-2009 14:06
Door: Bas

Het veilinghuis Christie's gaat een naaktfoto van Madonna veilen. Het gaat om een foto die door Lee Friedlander is gemaakt, lang voordat Madonna beroemd was. Ze zou de fotosessie hebben gedaan omdat ze geld nodig had. Voor de fotosessie uit 1979 zou ze maar liefst 25 dollar (18 euro) hebben gekregen. Nu moet de enkele foto waarschijnlijk 7500 euro op gaan brengen. De foto (NSFW) is de meest expliciete uit de serie die aan de Playboy is verkocht. De andere vijf foto's zijn in 2003 voor 5400 euro tezamen geveild. Tegelijk met de veiling van de foto van Friedlander wordt ook een foto van Madonna geveild die gemaakt is door Helmut Newton. De zangeres staat daar in lingerie op en de foto moet naar verwachting zeven- tot elfduizend euro opbrengen. Beste bedragen! En waarom wil je de foto hebben? Vanwege Friedlander of een naakte Madonna? De zangeres dan, in musea hangen genoeg naakte madonna's.

Trefwoorden: , , , ,
0 belichtingen


petje Belgische fotograaf wint Lex van Rossen Award
17-01-2009 12:01
Door: Bas

De Belgische fotograaf Tom Verbruggen heeft de tweede Lex van Rossen Award gewonnen. De prijs is in het leven geroepen als stimulans voor jonge Europese popfotografen en is vernoemd naar de vermaarde popfotograaf Lex van Rossen die in 2007 overleed. Verburggen, verenigd in het Gentse muziekfotografencollectief Genthology, wint met de prijs € 2500. De jury roemt de zwart-witbeelden van Verbruggen. Ze doen volgens de jury denken aan het vroegere werk van Anton Corbijn en Van Rossen. Er zat geen zwak beeld in de serie die Verbruggen instuurde volgens de jury. Verburggen is uiteraard zeer verguld met de prijs. Hij hoopt binnen een jaar naar Londen te verhuizen, omdat de Belgische markt te klein is. De prijs kan een goede binnenkomer zijn. Vorig jaar won de Nederlandse Annie Hoogendoorn de eerste editie.

Trefwoorden: , , , , ,
0 belichtingen


petje Fotojournalist in Gaza
15-01-2009 23:15
Door: Bas

Het is voor (foto)journalisten onmogelijk om naar de Gazastrook te gaan. Israël blokkeert alle toegang. Toch lukt het een enkeling. Fotojournalist Bruno Stevens heeft na veel pijn en moeite via Egypte de Gazastrook bereikt. Legaal, zo zegt hij tegen Het Nieuwsblad. Dat doorzettingsvermogen is bewonderingswaardig, dat is niet veel mensen gegeven. Stevens zegt dat hij dat moet doen: "Het maakt me niet uit of een bestemming gevaarlijk is of niet. Ik moet er gewoon naartoe om de mensen elders in de wereld te vertellen wat daar gebeurt." Volgens de fotograaf is de toestand in Gaza op zijn zachts gezegd beroerd en begaat Israël oorlogsmisdaden. Stevens windt zich behoorlijk op over wat er daar gebeurt en het feit dat Israël alles doet om geen pottenkijkers toe te laten. De foto's laten geen twijfel over aan wat er gebeurt.

Trefwoorden: , , , ,
1 belichting


petje Het uur U (273)
14-01-2009 21:46
Door: Bas

Het uur U (273)
geotaggedBemuurde Weerd Oostzijde Utrecht, 16:52

Trefwoorden: , , , , , ,
0 belichtingen


petje Zoontje (13)
14-01-2009 21:35
Door: Bas

Zoontje (13)
Utrecht, 9:56

Trefwoorden: , ,
1 belichting


petje Model gezocht
11-01-2009 22:41
Door: Bas

Ik zoek weer eens een model om een camera goed te testen. Wie heeft op zeer korte termijn tijd en zin? Bijvoorbeeld dinsdag in Haarlem (lekker binnen) of anders maandag of woensdag overdag (waarschijnlijk buiten). Je moet het niet erg vinden om in P/f te staan overigens :)

Trefwoorden: ,
1 belichting


petje Winterpret
11-01-2009 20:23
Door: Bas

Winterpret
geotaggedMoerse Dreef Tilburg, 13:42

Trefwoorden: , , , ,
0 belichtingen


petje Het uur U (272)
10-01-2009 19:07
Door: Bas

Het uur U (272)
geotaggedCatharijnesingel Utrecht, 15:28

Trefwoorden: , , ,
0 belichtingen


petje Demonstratie tegen oorlog in Gaza
10-01-2009 18:57
Door: Bas

Demonstratie tegen oorlog in Gaza
geotaggedStadhuisbrug Utrecht, 12:52

Demonstratie tegen oorlog in Gaza
geotaggedStadhuisbrug Utrecht, 13:08

Demonstratie tegen oorlog in Gaza
geotaggedStadhuisbrug Utrecht, 13:21

Demonstratie tegen oorlog in Gaza
geotaggedStadhuisbrug Utrecht, 13:25

Trefwoorden: , ,
0 belichtingen


petje Wake tegen oorlog in Gaza
10-01-2009 18:39
Door: Bas

Wake tegen oorlog in Gaza
geotaggedDomplein Utrecht, 11:55

Wake tegen oorlog in Gaza
geotaggedDomplein Utrecht, 11:57

Wake tegen oorlog in Gaza
geotaggedDomplein Utrecht, 12:01

Wake tegen oorlog in Gaza
geotaggedDomplein Utrecht, 12:06

Trefwoorden: , , ,
0 belichtingen


petje Fietser in de winter
09-01-2009 23:16
Door: Bas

Fietser in de winter
geotaggedWaarderpolder Haarlem, 09:12

Trefwoorden: , , ,
0 belichtingen


petje Aandacht voor Zilveren Camera bij NOVA
09-01-2009 15:28
Door: Bas

Op 17 januari, een dag voor de bekendmaking van de nieuwe winnaar, besteedt NOVA aandacht aan de Zilveren Camera. Aan het woord komt onder meer Simon E. Smit, de oudste nog levende winnaar van de Zilveren Camera en zelfbenoemd pionier van de fotojournalistiek. Smit vertelt onder meer over twee foto's waarmee hij de prijs gewonnen heeft. Verder zal Hans Kouwenhoven een aantal winnende foto's van de afgelopen 60 jaar uitkiezen en de veranderingen van de fotojournalistiek en de Zilveren Camera bespreken. Met onder meer de anekdote dat een inzender voor de fotoprijs een computer op tafel zette, met de mededeling dat hij niet wist hoe hij de foto's uit dat ding kreeg. Ook te gast is Martijn Beekman, winnaar van de Zilveren Camera van vorig jaar en nu weer genomineerd.
De uitzending is op 17 januari te zien om 22:15 op Nederland 2.

Trefwoorden: , , , ,
0 belichtingen


petje Vragen stellen aan fotojournalist Finbarr O'Reilly
08-01-2009 21:04
Door: Bas

Volgende week woensdag, 14 januari dus, wordt bij Reuters een live interview gehouden met Finbarr O'Reilly, winnaar van de World Press Photo 2006. Het interview heeft vooral betrekking op zijn recente werkzaamheden in Congo en over oorlogsfotografie. Reuters is nu op zoek naar vragen, die via reacties, mail of Twitter kunnen worden gesteld.

Trefwoorden: , , , ,
0 belichtingen


petje Wurgcontract voor fotojournalisten Telegraaf
08-01-2009 16:12
Door: Bas

Fotojournalisten die voor kranten werken staan al een tijd onder druk. Niet alleen in Nederland overigens. De nieuwste ontwikkeling is het wurgcontract bij De Telegraaf. Wie freelance voor de Telegraaf Media Groep (TMG) fotografeert mag die foto's uitsluitend aan de TMG leveren en TMG mag het materiaal onbeperkt en op allerlei manieren gebruiken. Daar staat, volgens De Gooi- en Eembode fotograaf Bastiaan Miché, het riante tarief van 18 euro exclusief BTW tegenover. Een hele vetpot dus. Ik snap trouwens sowieso niet dat iemand, ook voor eenmalig gebruik, voor achttien euro een foto levert.

Trefwoorden: , ,
3 belichtingen


petje Morgenstond
06-01-2009 23:16
Door: Bas

Morgenstond
geotaggedWaarderpolder Haarlem, 9:15

Trefwoorden: , , ,
2 belichtingen


petje Zilveren Camera krijgt cursus manipulatie
06-01-2009 10:08
Door: Bas

Naar aanleiding van de manipulaties van voormalig Volkskrant fotograaf Jean-Pierre Jans heeft Eduard de Kam van het NIDF de jury van de Zilveren Camera een cursusje beeldmanipulatie gegeven. Aan de hand van diverse voorbeelden (met een aantal instinkers) werd besproken hoe je manipulatie moet herkennen. Na de discussie over legerfotograaf Sjoerd Hilckmann vorig jaar, heeft de jury weer een leuke discussie. Want waar ligt de grens van manipulatie? Volgens secretaris en Trouw fotograaf Werry Crone is de grens helder, zegt hij in Trouw: "Je moet de lezer niet belazeren". En dat betekent dat je niets moet weghalen of toevoegen en ook enscenering is volgens Crone uit den boze. Dat ben ik helemaal met hem eens. Eduard de Kam vindt ook het overdreven toevoegen van contrast uit den boze omdat het "een glijdende schaal is waarin schoonheid de waarheid verdringt", zo zegt hij in Trouw. De gewraakte fotojournalist Jean-Pierre Jans ziet het anders en lijkt indirect toe te geven te manipuleren. "De nieuwste camera’s vangen zes beelden per seconde. Wat is dan het beslissende moment? Als je de beste beelden uit de zes samenvoegt, heb je alsnog die ene, beslissende seconde", stelt hij. Tja, denk ik dan, volgens mij heb je het vak niet echt begrepen. Als je steeds niet op het goede moment drukt, ben je misschien niet zo goed als je denkt. Als je graag beelden samenvoegt, dan zijn er genoeg andere takken van fotografie waarin je je ei kwijt kunt. In mijn ogen is het samenvoegen in fotojournalistiek nog steeds uit den boze.
Jans spuit overigens ook zijn gal in HP/De Tijd, waar hij ook voor fotografeert. En hij houdt het verhaal van zijn shoppende neefjes ook hier vol. Volgens HP/De Tijd gaat Jans een cursus Photoshop volgen. Dat zou misschien wel zinvol zijn.

Trefwoorden: , , , , ,
2 belichtingen


petje Nominaties Zilveren Camera bekend
06-01-2009 09:46
Door: Bas

Vanaf vandaag zijn de genomineerden van de Zilveren Camera 2008 te zien. Net als vorig jaar kun je vooraf zien wie er kandidaat is. Uiteraard zijn er weer bekende namen, zoals Martijn Beekman (meerdere malen genomineerd), Joost van de Broek, Raymond Rutting en Pim Ras. Maar er ontbreken ook namen, zoals Robin Utrecht. En, dat zal minder verbazing wekken, Jean-Pierre Jans.

Trefwoorden: , , , , , , ,
0 belichtingen


petje Zoontje (12)
05-01-2009 21:02
Door: Bas

Zoontje (12)
Utrecht, 18:27

Trefwoorden: , ,
0 belichtingen


petje Verdachten van moord op fotojournalist vrijgelaten
05-01-2009 14:01
Door: Bas

De twee mannen die waren aangehouden omdat ze verdacht waren fotojournalist Trent Keegan te hebben vermoord zijn vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Zo is te lezen bij British Journal of Photography. De fotograaf zou slachtoffer zijn geworden van een uit de hand gelopen overval. De familie van Keegan gelooft dat niet en denkt dat de moord te maken heeft met het onderzoek waar Trent Keegan mee bezig was.

Trefwoorden: , , ,
0 belichtingen


petje Zoontje (11)
04-01-2009 23:50
Door: Bas

Zoontje (11)
Utrecht, 18:22

Trefwoorden: , ,
0 belichtingen


petje Het uur U (271)
03-01-2009 18:24
Door: Bas

Het uur U (271)
geotaggedVoorstraat Utrecht, 17:25

Trefwoorden: , , ,
1 belichting


petje Zoontje (10)
03-01-2009 18:19
Door: Bas

Zoontje (10)
Utrecht, 15:12

Trefwoorden: , ,
4 belichtingen


petje 2009
01-01-2009 00:00
Door: Bas

Zelfportret

Een mooie kijk op 2009 toegewenst.

Trefwoorden: ,
7 belichtingen