Al vanaf de Photokina van vorig jaar wordt met smart uitgekeken naar de Micro FourThirds camera van Olympus. De G-serie van Panasonic is mooi, klein en goed. Maar het moet nog kleiner kunnen en nog mooier. Olympus toonde een prototype met die kenmerken, erg lijkend op de Pen-serie van vroeger. Het prototype bleek een schot in de roos. Zo'n camera, die willen we wel. Ik in ieder geval. Maar of het echt een Pen-achtig model zou worden, dat wilde Olympus steeds maar niet officieel bekennen noch ontkennen. De
teasers die Olympus de laatste weken plaatste lieten echter weinig ruimte voor twijfel. Ook al zeggen ze dat de filmpjes alleen waren gemaakt om te vieren dat vijftig jaar geleden de
Pen op de markt kwam. Zo'n feestje vier je alleen maar als er nog steeds, of weer, een soortgelijk model komt. Vanmorgen is dan eindelijk bekend geworden dat onze gebeden zijn gehoord: de
E-P1 is een feit.
Alleen al om te zien is het een begenswaardige camera. Een metalen behuizing, compact en zo goed vormgegeven. In ieder geval aan de voorkant. Zet er het nieuwe 17 mm objectief op en je hebt de mooiste set die je nu kunt krijgen. Het wordt het nieuwe mode-item.
Net als de Pen F is de nieuwe Olympus een halfkleinbeeld met verwisselbaar objectief. Al is die dan wel digitaal natuurlijk. De sensor heeft twaalf miljoen pixels. De grens die Olympus voldoende acht en daar ben ik het wel met ze eens op zich. Meer is niet nodig. Uiteraard kun je in RAW en JPEG fotograferen. En geheel volgens de huidige trend kun je ook HD filmen (720p30) met de fotocamera. Een optische zoeker ontbreekt, of je moet de opsteekzoeker gebruiken die bij de 17 mm hoort. Gelukkig heeft Olympus gekozen voor SD als opslagmedium en niet die irritante xD kaartjes. Ze leren het wel eens!
De specificaties zijn eigenlijk niet het meest interessante aan de camera, misschien wel het minst interessant. Het concept is fantastisch. En goed doordacht. Alles is compact. Ook de objectieven. Uiteraard de 17mm pancake, maar ook de standaarzoom. Die is als die niet in gebruik is ingeklapt. Dat zijn toch leuke dingen. Er komt ook een adapter voor de gewone FourThirds objectieven en een voor OM-objectieven. Kijk, daar word ik blij van. Niet dat ik van die objectieven heb, maar gewoon dat ze daar aan denken.
Met de E-P1 gaat Olympus terug in de tijd eigenlijk. En ik ga mee. Althans, als de kwaliteit goed is en de camera een beetje kan scherpstellen.
Over de Pen F zegt de ontwerper: "
Unfortunately it was a huge failure. Because we took all the patents, no other company could manufacture this type of camera, and there was no boom." Hopelijk pakt de de Micro FourThirds variant beter uit. Ik kan niet wachten om het te testen en wie weet wordt dit dan mijn ideale camera voor straatfotografie.
Bij
LetsGoDigital hebben ze de Olympus E-P1 al even in hun handen gehad en een preview online.
De prijzen vallen mee, de body kost ¤ 699,00, met de 17mm kost het setje ¤ 899,00 en met allebei de objectieven ¤ 999,00.
Trefwoorden: apparatuur, Olympus
Deze past samen met de Rolleiflex 3.5F heel mooi in de Billingham Hadley Small tas. Dat lijkt me een mooie combinatie voor op reis.
Rene
Zó blij dat ik de Panasonic G1 niet kocht, maar het geduld bewaarde voor de Olympus.
Belichtingen voor deze afdruk worden voor plaatsing eerst gecontroleerd.